58 essential oils from three UK aromatherapy brands, compared on price per 10 ml, with what the brands and the heater makers say about using them.
The short answer
- Price. A 9 or 10 ml bottle costs from £4.25 to £26 across the 58 single oils we recorded. The cheapest Tisserand bottles were at half price when we checked. Nikura’s are the cheapest for most oils, Neal’s Yard Remedies’ are mostly organic, and Tisserand’s usually sit between the two on price.
- Not sold as sauna products. None of the product pages we read at the three brands mentions sauna use. Where they give directions, they are for diffusers, baths and massage.
- In water only, if at all. HUUM’s DROP heater manual says to use sauna fragrances and oils only in the steam water, and that undiluted on the stones they can catch fire. Harvia’s Cilindro Pro manual says only aromas designed for sauna water may be used.
- The simpler route. Most ready-made sauna scents come with a dose for sauna water, and several are made with essential oils.
This page compares 58 single essential oils, in eucalyptus, mint, conifer, citrus, lavender, wood and herb scents, from Tisserand, Neal’s Yard Remedies and Nikura, with the price, bottle size, botanical name and origin each brand states, checked on 3 October 2026. Below the tables: what the brands and the heater makers say about using them, and the fire warnings on the labels.
Essential oil prices compared
| Oil | Tisserand | Neal's Yard Remedies | Nikura |
|---|---|---|---|
| Eucalyptus | £79 ml · £7.78 per 10 ml | £1010 ml · £10.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Peppermint | £4.259 ml · £4.72 per 10 mlWas £8.50 as listed | £1410 ml · £14.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Pine, fir or spruce | £99 ml · £10.00 per 10 ml | £1310 ml · £13.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Lavender | £4.759 ml · £5.28 per 10 mlWas £9.50 as listed | £1510 ml · £15.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Lemon | £8.509 ml · £9.44 per 10 ml | £1110 ml · £11.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Sweet orange | £8.509 ml · £9.44 per 10 ml | £1310 ml · £13.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Grapefruit | £99 ml · £10.00 per 10 ml | £1110 ml · £11.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Bergamot | £13.509 ml · £15.00 per 10 ml | £1610 ml · £16.00 per 10 mlTwo prices seen: check the page | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Lemongrass | £8.509 ml · £9.44 per 10 ml | £1310 ml · £13.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Tea tree | £7.509 ml · £8.33 per 10 ml | £1410 ml · £14.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Rosemary | £119 ml · £12.22 per 10 ml | £1610 ml · £16.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Cedarwood | £7.509 ml · £8.33 per 10 ml | £1110 ml · £11.00 per 10 ml | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
| Cypress | £9.509 ml · £10.56 per 10 ml | Not found | £5.9910 ml · £5.99 per 10 ml |
| Juniper | £119 ml · £12.22 per 10 mlWas £22 as listed | Not found | £5.9910 ml · £5.99 per 10 ml |
| Frankincense | £199 ml · £21.11 per 10 ml | £2610 ml · £26.00 per 10 ml | £5.9910 ml · £5.99 per 10 ml |
| Spearmint | Not found | Not found | £4.9910 ml · £4.99 per 10 ml |
The lowest-priced small bottle of each oil that we recorded at each brand on 3 October 2026, leaving out listings marked out of stock; where a brand sells more than one version (organic, another species or origin), this is the cheapest. Tisserand's bottles are 9 ml and the others 10 ml, so the second line gives the price per 10 ml. “Not found” means we didn't find that oil in the pages we read, not that the brand doesn't sell it. Stock at Neal's Yard Remedies wasn't clear when we read it, and Nikura's eucalyptus listing didn't show stock. We saw no VAT wording on the three brands' pages. We may earn a commission if you buy through some of these links.
Every essential oil we recorded
| Item and seller | Botanical name | Origin as stated | Size | Per 10 ml | How the seller describes it | Price | Link |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| English Peppermint Essential OilTisserand | Mentha piperita mitcham | South East England | 9 ml | £4.72 | “Rich, bracing scent with a sweet minty aroma” | £4.25Was £8.50 as listedChecked 3 Oct | Check price |
| English Lavender Essential OilTisserand | Lavandula angustifolia | South East England | 9 ml | £5.28 | “a more herbaceous aroma compared to other Lavender varieties” | £4.75Was £9.50 as listedChecked 3 Oct | Check price |
| Bergamot Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “citrusy aroma” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Black Spruce Essential OilNikura | Picea Mariana | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “fresh forest scent with sweet, woody notes” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Cedarwood (Himalayan) Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | Not recorded | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Cedarwood Atlas Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “warm, woodsy scent that many find comforting and grounding” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Eucalyptus (Chinese) Essential OilNikura | Eucalyptus globulus | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “fresh, invigorating aroma” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Fir Needle Essential OilNikura | Abies Alba | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “This oil is a fresh, earthy oil that smells like the heart of a coniferous forest” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Grapefruit (White) Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “an invigorating sharp and sweet citrus fruit aroma” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Lavender Oil | FrenchNikura | Lavandula Angustifolia | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “delicate floral-herbaceous aroma” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Lemon Essential OilNikura | Citrus Limonum | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “Its sharp, zesty scent, reminiscent of freshly picked lemons” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Lemon Eucalyptus (Eucalyptus Citriodora) Essential OilNikura | Eucalyptus Citriodora | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “strong citrus notes” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Lemongrass Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “The fresh, citrusy aroma of lemongrass essential oil” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Orange Essential Oil (Sweet)Nikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “zesty, refreshing, and sweet aroma that is both comforting and energising” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Peppermint (Arvensis) Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “its refreshing, stimulating character and its crisp, revitalising aroma” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Peppermint Essential Oil (Piperita)Nikura | Mentha piperita | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “Known for its crisp, cooling aroma” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Pine Needle (Scots Pine) Essential OilNikura | Pinus Sylvestris | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “clean and earthy with refreshing undertones and gentle balsamic notes” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Rosemary Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “Fresh, herbaceous aroma” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Spearmint Essential OilNikura | Mentha Spicata | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “Sharp and sugary, our spearmint essential oil shares the camphoraceous aromas of peppermint with a much sweeter overtone” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Tea Tree Essential OilNikura | Melaleuca alternifolia | Not recorded | 10 ml | £4.99 | “fresh, herbaceous scent” | £4.99Checked 3 Oct | Check price |
| Cypress Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £5.99 | Not recorded | £5.99Checked 3 Oct | Check price |
| Frankincense Serrata (Indian) Essential OilNikura | Not recorded | Not recorded | 10 ml | £5.99 | “smooth, velvety aroma” | £5.99Checked 3 Oct | Check price |
| Juniper Berry Essential OilNikura | Juniperus communis | Not recorded | 10 ml | £5.99 | “It has a fresh, woody scent” | £5.99Checked 3 Oct | Check price |
| Eucalyptus Ethically Harvested Essential OilTisserand | Eucalyptus globulus | China | 9 ml | £7.78 | “light and fresh” | £7Checked 3 Oct | Check price |
| Cedarwood Himalayan Ethically HarvestedTisserand | Cedrus deodara | India | 9 ml | £8.33 | “Warm, woody aroma with subtle balsamic and sweet undertones” | £7.50Checked 3 Oct | Check price |
| Tea Tree Ethically Harvested Essential OilTisserand | Melaleuca alternifolia | Australia | 9 ml | £8.33 | “Sharp, fresh aroma” | £7.50Checked 3 Oct | Check price |
| Eucalyptus Organic Essential OilTisserand | Eucalyptus globulus | Spain | 9 ml | £8.89 | “with a deep, earthy freshness” | £8Checked 3 Oct | Check price |
| Lemon Organic Essential OilTisserand | Citrus limonum | Spain | 9 ml | £9.44 | “a sharp yet slightly sweet citrus scent that feels instantly fresh and bright” | £8.50Checked 3 Oct | Check price |
| Lemongrass Essential OilTisserand | Cymbopogon citratus | Southeast Asia | 9 ml | £9.44 | “a sharp, sweet and lemony aroma with fresh, herby undertones” | £8.50Checked 3 Oct | Check price |
| Orange Essential OilTisserand | Citrus aurantium dulcis | Spain | 9 ml | £9.44 | “a sweet, citrusy aroma with soft, sunny notes that feel bright, refreshing and reassuring” | £8.50Checked 3 Oct | Check price |
| Grapefruit Essential OilTisserand | Citrus paradisi | USA | 9 ml | £10.00 | “Bittersweet, fizzy citrus aroma that's both tangy and juicy” | £9Checked 3 Oct | Check price |
| Siberian Fir Essential OilTisserand | Abies sibirica | Turkey | 9 ml | £10.00 | “fresh, green, pine-like aroma with a clear, penetrating edge” | £9Checked 3 Oct | Check price |
| Cedarwood (Virginian) Essential OilTisserand | Juniperus virginiana | USA | 9 ml | £10.56 | “Sweet, warm and woody aroma and fresh, balsamic notes” | £9.50Checked 3 Oct | Check price |
| Cypress Essential OilTisserand | Cupressus sempervirens | France | 9 ml | £10.56 | “a fresh, green and earthy aroma with smoky, resinous undertones reminiscent of a pine forest” | £9.50Checked 3 Oct | Check price |
| Eucalyptus Globulus Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Eucalyptus globulus | Spain | 10 ml | £10.00 | “crisp, invigorating aroma” | £10Checked 3 Oct | Check price |
| Lavender Ethically HarvestedTisserand | Lavandula angustifolia | Bulgaria | 9 ml | £11.11 | “Soft, floral scent with fresh, herby undertones and a subtle, powdery sweetness” | £10Checked 3 Oct | Check price |
| Peppermint Organic Essential OilTisserand | Mentha piperita | India | 9 ml | £11.11 | “fresh and minty with a pungent, menthol aroma and sweet top notes” | £10Checked 3 Oct | Check price |
| Tea Tree Organic Essential OilTisserand | Melaleuca alternifolia | Australia | 9 ml | £11.11 | “sharp, fresh scent” | £10Checked 3 Oct | Check price |
| Cedarwood Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Cedrus atlantica | France | 10 ml | £11.00 | “a distinctive woody aroma” | £11Checked 3 Oct | Check price |
| Eucalyptus Radiata Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Eucalyptus radiata | South Africa | 10 ml | £11.00 | “Cooling and refreshing” | £11Checked 3 Oct | Check price |
| Grapefruit Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Citrus paradisi | USA | 10 ml | £11.00 | “a refreshing and zesty aroma that is expressed from the peel of the fruit” | £11Checked 3 Oct | Check price |
| Juniper Berry Essential OilTisserand | Juniperus communis | Bulgaria | 9 ml | £12.22 | “a green, woody aroma and a soft, slightly sweet undertone” | £11Was £22 as listedChecked 3 Oct | Check price |
| Organic Lemon Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Citrus limon | Italy | 10 ml | £11.00 | “This uplifting and fruity lemon essential oil is expressed from the rind of the fruit, offering a fresh, zesty aroma” | £11Checked 3 Oct | Check price |
| Rosemary Organic Essential OilTisserand | Rosmarinus officinalis | Spain | 9 ml | £12.22 | “fresh, green and woody with a powerful, invigorating camphoraceous scent” | £11Checked 3 Oct | Check price |
| Lavender Organic Essential OilTisserand | Lavandula angustifolia | Bulgaria | 9 ml | £13.33 | “a gentle, floral aroma with fresh, herby undertones” | £12Checked 3 Oct | Check price |
| Lavender Essential Oil 10mlNeal's Yard RemediesOut of stock when checked | Lavandula angustifolia | France | 10 ml | £13.00 | “steam distilled from the flowers and leaves of French lavender” | £13Checked 3 Oct | Check price |
| Lemongrass Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Not recorded | Uganda | 10 ml | £13.00 | “Energising and zesty” | £13Checked 3 Oct | Check price |
| Orange Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Citrus sinensis | Italy | 10 ml | £13.00 | “expressed from the rind of Italian sun-ripened oranges and has a sweet, fruity scent” | £13Checked 3 Oct | Check price |
| Pine Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Pinus sylvestris | France | 10 ml | £13.00 | “beautiful, refreshing aroma” | £13Checked 3 Oct | Check price |
| Bergamot Essential OilTisserand | Citrus aurantium bergamia | Italy | 9 ml | £15.00 | “Fresh and bright citrus aroma with mellow, fruity notes and a gentle sweetness that softens as it evaporates” | £13.50Checked 3 Oct | Check price |
| Peppermint Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Mentha piperita | Britain | 10 ml | £14.00 | “Cooling and refreshing, this essential oil is distilled from the fresh leaves of the peppermint plant” | £14Checked 3 Oct | Check price |
| Tea Tree Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Melaleuca alternifolia | Kenya | 10 ml | £14.00 | “fresh, herbal aroma” | £14Checked 3 Oct | Check price |
| Lavender Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Lavandula angustifolia | France | 10 ml | £15.00 | “steam distilled from French flowers and leaves” | £15Checked 3 Oct | Check price |
| Bergamot Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Citrus aurantium bergamia | Sicily, Italy | 10 ml | £16.00 | “This uplifting and fruity oil is expressed from the peel of a citrus fruit sourced from Italy” | £16Two prices seen: check the pageChecked 3 Oct | Check price |
| Lavender English Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Lavandula angustifolia | England | 10 ml | £16.00 | Not recorded | £16Checked 3 Oct | Check price |
| Rosemary Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Rosmarinus officinalis | Spain | 10 ml | £16.00 | “enlivening aroma” | £16Checked 3 Oct | Check price |
| Frankincense Essential OilTisserand | Boswellia carterii | Somalia | 9 ml | £21.11 | “Warm, rich and resinous aroma with sharp top notes that give way to a deep, woody scent” | £19Checked 3 Oct | Check price |
| Frankincense Organic Essential Oil 10mlNeal's Yard Remedies | Boswellia sacra | Oman | 10 ml | £26.00 | “a deeply relaxing, sweet and woody aroma” | £26Checked 3 Oct | Check price |
Prices and sizes as shown on each seller's own website on 3 October 2026; the checkout price is what counts. We saw no VAT wording on the Tisserand, Nikura and Neal's Yard Remedies pages we read. The listings for 16 of these items didn't show whether they were in stock. “Was” is the seller's own higher price, shown beside the current one. Descriptions and directions in quotation marks are the seller's own words, as we read them through a page-reading tool, so the live wording may differ slightly. They are not our claims, and we leave out anything a seller says about health. We haven't tested or smelled these products. “Not recorded” means we don't hold the detail. We may earn a commission if you buy through some of these links.
These are not the brands’ whole ranges. We recorded single oils in a set list of scents: Tisserand’s essential oil collection listed 151 products, Neal’s Yard Remedies’ 50 and Nikura’s 92. We left out blends, most of which are named for a benefit such as sleep or energy. 25 of the 58 listings are described as organic.
Bigger bottles
Where a brand sells a larger size that was in stock, the price per 10 ml falls sharply: Nikura’s 100 ml bottles work out at around £1 to £1.70 per 10 ml.
| Item | Size | Per 10 ml | Largest bottle we noted | Price |
|---|---|---|---|---|
| Bergamot Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £11.99£1.20 per 10 ml | £4.99 |
| Black Spruce Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £12.99£1.30 per 10 ml | £4.99 |
| Cedarwood (Himalayan) Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Cedarwood Atlas Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Eucalyptus (Chinese) Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Fir Needle Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £12.99£1.30 per 10 ml | £4.99 |
| Grapefruit (White) Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Lavender Oil | FrenchNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Lemon Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Lemon Eucalyptus (Eucalyptus Citriodora) Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Lemongrass Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £9.89£0.99 per 10 ml | £4.99 |
| Orange Essential Oil (Sweet)Nikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Peppermint (Arvensis) Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Peppermint Essential Oil (Piperita)Nikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Pine Needle (Scots Pine) Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £12.99£1.30 per 10 ml | £4.99 |
| Rosemary Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Spearmint Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £12.99£1.30 per 10 ml | £4.99 |
| Tea Tree Essential OilNikura | 10 ml | £4.99 | 100 ml £10.99£1.10 per 10 ml | £4.99 |
| Cypress Essential OilNikura | 10 ml | £5.99 | 100 ml £16.99£1.70 per 10 ml | £5.99 |
| Frankincense Serrata (Indian) Essential OilNikura | 10 ml | £5.99 | 100 ml £15.99£1.60 per 10 ml | £5.99 |
| Juniper Berry Essential OilNikura | 10 ml | £5.99 | 100 ml £16.99£1.70 per 10 ml | £5.99 |
| Eucalyptus Ethically Harvested Essential OilTisserand | 9 ml | £7.78 | 20 ml £11£5.50 per 10 ml | £7 |
| Tea Tree Ethically Harvested Essential OilTisserand | 9 ml | £8.33 | 20 ml £12.50£6.25 per 10 ml | £7.50 |
| Eucalyptus Organic Essential OilTisserand | 9 ml | £8.89 | 20 ml £14.50£7.25 per 10 ml | £8 |
| Lavender Ethically HarvestedTisserand | 9 ml | £11.11 | 20 ml £17£8.50 per 10 ml | £10 |
| Peppermint Organic Essential OilTisserand | 9 ml | £11.11 | 20 ml £15£7.50 per 10 ml | £10 |
| Tea Tree Organic Essential OilTisserand | 9 ml | £11.11 | 20 ml £16£8.00 per 10 ml | £10 |
| Rosemary Organic Essential OilTisserand | 9 ml | £12.22 | 20 ml £16£8.00 per 10 ml | £11 |
| Lavender Organic Essential OilTisserand | 9 ml | £13.33 | 20 ml £19.50£9.75 per 10 ml | £12 |
The last column is the largest in-stock bottle we noted in millilitres. Nikura also sells by weight, in 500 g and 1 kg sizes, which we haven't priced per millilitre. Prices as shown on 3 October 2026. We saw no VAT wording on the Tisserand and Nikura pages we read. The listing for 1 of these items didn't show whether it was in stock.
The three brands
- Tisserand. Tisserand says its story started in 1974, when Robert Tisserand launched a range of pure essential oils, and that its oils are blended and bottled in West Sussex. We recorded 21 single oils, all in 9 ml bottles, from £4.25 to £19; some are also sold in 20 ml. Most of its product pages give drop-by-drop directions for diffusers, baths and massage, and label warnings.
- Neal’s Yard Remedies. Neal’s Yard Remedies says it started in Covent Garden in 1981 and makes its products at a factory in Dorset. We recorded 16 single oils, all 10 ml, from £10 to £26; 14 are organic. Its product pages carried no warnings and almost no directions in the text we read, and stock wasn’t clear.
- Nikura. Nikura describes itself as a UK-run, family-owned business since 2016 and says its oils are bottled in the UK. We recorded 21 single oils at £4.99 or £5.99 for 10 ml, each also sold in 50 ml and 100 ml bottles and by weight. It publishes safety data sheets for its oils.
Delivery and returns
| Brand | UK delivery | Returns, as stated |
|---|---|---|
| Tisserand | £4.50 on orders under £30, free over £30 | Its FAQ says 7 working days from receipt; its refund policy page says 30 days. The two pages differ, so check before you order. |
| Neal’s Yard Remedies | £4.50 on orders under £50, free over £50 | A refund for items returned unopened within 14 days of receipt |
| Nikura | £3.99 on orders under £35, free over £35 | Cancel within 30 days of delivery; Nikura doesn’t cover the cost of returning goods |
Read on each brand’s own website on 3 October 2026. All three are linked from the tables above, and we may earn a commission on some links.
Using essential oils in a sauna
None of the three brands’ product pages that we read mentions a sauna, and nothing we found on their sites gives a dose for sauna water. The directions Tisserand and Nikura give are for diffusers, baths and massage, so we don’t repeat them here.
What we do have is what the heater makers say:
- HUUM. The DROP heater manual says to use sauna fragrances and oils only in the steam water, and that poured undiluted onto the stones they can catch fire.
- Tylö. The US manual for the Sense Sport heater says to pour a few drops of Tylö Sauna Fragrance into the water in the fragrance holder, and warns that fragrant essences may ignite if poured directly onto the stones.
- Harvia. The Cilindro Pro manual says only special aromas designed for sauna water may be used.
On Harvia’s wording that means a product made for sauna water. HUUM’s and Tylö’s manuals both put scent in water and warn against pouring it onto the stones. The fuller version, with the doses the sauna scent listings give, is on how to use essential oils in a sauna. If you’d rather have a product with sauna directions on it, the sauna scents page compares 33.
Sources: HUUM: DROP Electric Sauna Heater installation and operation manual (EU; DROP 4, 6, 7, 9); Tylö: Sense Sport USA Installation / User Guide (US edition; models SSU 5, SSU 7, SSU 8; doc 2900 5240); Harvia: Cilindro Pro electric sauna heater, instructions for installation and use (PDF hosted by zoechling-holz.at). Checked between 1 and 3 October 2026.
Fire and label warnings
Several labels and data sheets carry fire warnings:
- Tisserand. 12 of the 21 Tisserand listings we read carried a flammable or keep-away-from-heat warning, among them both eucalyptus oils, lemon, orange and tea tree. Tisserand’s page on hazard symbols lists “Keep away from naked flames” among its warning statements, and says its oils remain safe to use provided they are used as instructed on the carton and website.
- Nikura. Nikura’s safety data sheet for its Eucalyptus (Chinese) oil, the one in our table, gives a flash point of 45.5 °C, classes it as “Flammable liquid and vapour” and says to keep it away from heat, sparks, open flames and hot surfaces. Its sheet for steam-distilled lemon oil gives 53.5 °C and the same warnings.
- The Tisserand Institute. Its safety guidelines say essential oils are flammable and should not be used in any way that involves close proximity to a naked flame.
For comparison, Harvia’s Cilindro Pro manual gives a suitable sauna room temperature of about 65 to 75 °C and Narvi’s Velvet manual recommends 60 to 80 °C, both above those flash points.
The labels carry other warnings too. Tisserand’s include “Do not use undiluted on the skin”, “Keep out of reach of children” and avoiding contact with the eyes, and its FAQ says to keep bottles tightly closed in a cool, dark place. Read the label on the bottle you buy.
Sources: Tisserand Aromatherapy: Hazard symbols & warning statements on my products packaging; Nikura: Safety Data Sheet, Eucalyptus (Chinese) Essential Oil (revision 23/03/2026); Nikura: Safety Data Sheet, Lemon (Steam Distilled) Essential Oil (dated 12/08/2025); Tisserand Institute: Safety Guidelines; Harvia: Cilindro Pro electric sauna heater, instructions for installation and use (PDF hosted by zoechling-holz.at); Narvi: Velvet electric sauna heater with Flow controller, installation and instruction manual (EN section); Tisserand Aromatherapy: Frequently Asked Questions. Checked between 1 and 3 October 2026.
Essential oils by scent
How the brands describe each scent, in their own words, with the number of listings and the cheapest bottle not marked out of stock:
- Eucalyptus (6 listed, from £4.99). Nikura, Eucalyptus (Chinese) Essential Oil: “fresh, invigorating aroma”. Tisserand, Eucalyptus Ethically Harvested Essential Oil: “light and fresh”.
- Mint and menthol (6 listed, from £4.25). Tisserand, English Peppermint Essential Oil: “Rich, bracing scent with a sweet minty aroma”. Nikura, Peppermint (Arvensis) Essential Oil: “its refreshing, stimulating character and its crisp, revitalising aroma”.
- Pine, fir and spruce (5 listed, from £4.99). Nikura, Black Spruce Essential Oil: “fresh forest scent with sweet, woody notes”. Tisserand, Siberian Fir Essential Oil: “fresh, green, pine-like aroma with a clear, penetrating edge”.
- Lavender (7 listed, from £4.75). Tisserand, English Lavender Essential Oil: “a more herbaceous aroma compared to other Lavender varieties”. Nikura, Lavender Oil | French: “delicate floral-herbaceous aroma”.
- Citrus and lemongrass (15 listed, from £4.99). Nikura, Bergamot Essential Oil: “citrusy aroma”. Tisserand, Lemon Organic Essential Oil: “a sharp yet slightly sweet citrus scent that feels instantly fresh and bright”.
- Cedarwood, juniper and frankincense (12 listed, from £4.99). Nikura, Cedarwood Atlas Essential Oil: “warm, woodsy scent that many find comforting and grounding”. Tisserand, Cedarwood Himalayan Ethically Harvested: “Warm, woody aroma with subtle balsamic and sweet undertones”.
- Rosemary and tea tree (7 listed, from £4.99). Nikura, Rosemary Essential Oil: “Fresh, herbaceous aroma”. Tisserand, Tea Tree Ethically Harvested Essential Oil: “Sharp, fresh aroma”.
Three scents have their own pages, which set the oils beside the ready-made sauna scents: eucalyptus, birch, tar and pine and peppermint and menthol.
What we didn’t find
- Birch oil. None of the three brands had a birch essential oil in the pages we read. For a birch scent, see the ready-made birch sauna scents.
- Pine at Tisserand. We found Siberian fir at Tisserand, but not pine, spruce or spearmint.
- Conifers at Neal’s Yard Remedies. It sells pine, but we didn’t find fir, spruce, cypress, juniper or spearmint as single oils.
- Menthol crystals at Nikura. We didn’t find them in the pages we read.
We read a sample of each site, so “not found” means not found in what we read.
Essential oil questions
Can you use essential oils in a sauna?
The heater manuals we've read that mention scent put it in the water. HUUM's DROP heater manual says to use sauna fragrances and oils only in the steam water, and that undiluted on the stones they can catch fire. Harvia's Cilindro Pro manual says only aromas designed for sauna water may be used. Check your own heater's manual first.
Which essential oils are used for sauna scent?
The ready-made sauna scents we list are mostly eucalyptus, birch, tar, pine, citrus and mint. Tylö's US Sense Sport manual lists six Tylö sauna fragrances: eucalyptus, mint, menthol, pine, lemon and birch.
How much do essential oils cost?
The 58 single essential oils we recorded cost from £4.25 to £26 for a 9 or 10 ml bottle on 3 October 2026. Nikura's 10 ml bottles are £4.99 or £5.99.
Are essential oils flammable?
Some labels and data sheets say so. Nikura's safety data sheet for its Eucalyptus (Chinese) oil gives a flash point of 45.5 °C and classes it as a flammable liquid and vapour, and 12 of the 21 Tisserand listings we read carried a flammable or keep-away-from-heat warning.
Do Tisserand, Neal's Yard or Nikura sell sauna oils?
Not as such. None of the product pages we read at the three brands mentions sauna use; where they give directions, they are for diffusers, baths and massage. Ready-made sauna scents with sauna directions are compared on our sauna scents page.
